Adnan Oktar davasında hukuki açıklama

Adnan Oktar davasında savcılık tutukluluğa sevk müzekkeresinde "İslami değerlere ve kurallara aykırılık" iddiasına karşılık TBAV'dan açıklama geldi.

"Sayın Adnan Oktar ve TBAV camiasına yönelik gerçekleştirilen operasyonun başlıca gerekçelerinden birinin, bazı resmi evraklarda ve bir kısım medya organlarının haberlerinde ana tema olarak işlenen, TBAV camiası mensuplarının güya “İslami değerler ve kurallara aykırı bir hayat sürdükleri ve İslami kültür ve gelenekleri dejenere etmeyi amaçladıkları” şeklindeki görüş olduğu anlaşılmaktadır.

Hiçbir gerçeklik payı ve hukuki değeri olmayan bu ithamın arkadaş camiamıza yöneltilmesi, Anayasamızla güvence altına alınan inanç özgürlüğü ile Laiklik ilkesinin ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin bir ihlali niteliğindedir.  Aynı zamanda Türk Ceza Kanunu’nun 115. Maddesi uyarınca suç da teşkil eden bu ithamlar, TBAV camiası mensuplarına yöneltilen iddiaların ne denli ciddiyetsiz ve somut delilden yoksun olduğunu da ortaya koyar bir niteliktedir."

Detaylı bilgi için aşağıdaki linklere göz atabilrsiniz.

Sayın Savcılığın tutukluluğa sevk müzekkeresinde yer alan “İslami değerlere ve kurallara aykılırık” iddiası gerçek dışıdır
İslami değerlere ve kurallara aykırılık iddiası hukuka aykırıdır

Kaynak: https://www.adnanoktargercekleri.com/oku/basin-kitabi/9